Piercing jazyka
Piercing jazyka je neuvěřitelně populární. Jde o téměř nepostřehnutelný typ propíchnutí, použití anestetik je extrémně vzácné.
Ale i přes může být samotné hojení zraněné oblasti bolestivé. Během tvorby kanálku kolem náušnice se může objevit neustupující bolest. V tomto období je důležité omezit příjem obvyklého jídla, během hojení vpichu budete muset přijímat pouze tekutou stravu. Existuje také mnoho dalších omezení, proto byste měli nejprve důkladně zvážit pro a proti, než se rozhodnete pro piercing tohoto typu.
Procedura propíchnutí
K propíchnutí se používá speciální svorka, která má specifický otvor pro průchod jehly.
Používá se také zvláštní jehla, do které se náušnice následně zasune a přenese do samotného vpichového kanálku. Jak tedy probíhá procedura propíchnutí?
- Pracovní nástroje se důkladně sterilizují.
- Místo vpichu se vydezinfikuje.
- Piercer vyznačí místo vpichu.
- Jazyk zajistí svorkou.
- Jehlu zavede otvorem ve svorce a protáhne ji přímo jazykem.
- Jehla má speciální otvor, do kterého se vloží náušnice.
- Jakmile je náušnice v jazyku, piercer vytáhne jehlu a svorku.
- Náušnice se zafixuje, čerstvá rána se ošetří antiseptikem.
Pro další vyplachování úst je zpravidla zapotřebí roztok chlorhexidinu s vodou v poměru 1:4. Po určité době dojde k otoku jazyka, což je normální reakce po propíchnutí. V prvních dnech po piercingu se doporučuje mluvit méně, aby nedošlo k poškození hojivého kanálu. Doba hojení je u každého člověka jiná. Během období hojení je nutné vyvarovat se konzumace pevných, kořeněných a kyselých potravin.
Příprava na proceduru
Než si necháte propíchnout jazyk, musíte zvážit pro a proti.
Pokud jste se již pro tento postup rozhodli, měli byste se na budoucí piercing jazyka řádně připravit.
- Je důležité si svou první náušnici vybrat moudře, její slitina by neměla podléhat oxidaci. První činka by měla mít větší velikost než následující trvalá z důvodu otoka jazyku po propíchnutí. Když se kanálek zahojí a otok z jazyka zmizí, můžete šperky vyměnit za menší velikost.
- Co se týče výběru náušnic, výrobek by měl být hladký, neměly by na něm být žádné vzorky, rytiny nebo různé dekorace. Pokud povrch tyčky není hladký, bude se průrazný kanál hojit déle, protože bude drážděn dekorami. V tomto případě může doba hojení trvat několik měsíců.
- Hojení kanálku v zásadě trvá asi dva měsíce, to ale neznamená, že po tomto období můžete na ošetření jazyka zapomenout. Piercing bude muset být pravidelně ošetřován po celou dobu nošení činky.
- Mnoho milovníků piercingu jazyka říká, že při přípravě na sezení byste měli jíst svá oblíbená jídla co nejčastěji, protože po propíchnutí jazyka budete mít mnoho jídel zakázáno.
- Pokaždé, když se potřebujete náušnice dotknout, je velmi důležité si důkladně umýt ruce antibakteriálním mýdlem, aby se do náušnice nedostala infekce. Léčba v takové situaci by trvala poměrně dlouho.
- Pokud se bez zubního kartáčku neobejdete, musíte jej nejprve vyvařit v sodném roztoku. Vaření kartáčku by mělo trvat alespoň pět minut. Tato manipulace musí být provedena pokaždé před čištěním zubů.
- Po ukončení hojení bude nutné šperk jednou za měsíc důkladně vyčistit. Náušnice je zcela odstraněna, vyčištěna a také vyvařena v sodném roztoku.
Je důležité vzít v úvahu, že období hojení může trvat čtyři až pět měsíců. Proto je velmi důležité si během tohoto období neporanit jazyk.
Výskyt následků
Na začátek je třeba poznamenat, že budeme hovořit o nesprávném piercingu jazyka, který může mít mnoho důsledků.
Jsou případy, kdy musíte náušnici zcela vyndat, počkat, až se tkáň jazyka zcela zotaví a znovu projít proceduru propíchnutí. Pokud otok z jazyka do dvou týdnů neustoupí, ale naopak se jazyk zbarví podivným odstínem, musíte co nejdříve vyhledat pomoc lékaře. Kromě toho existuje několik dalších příznaků, pokud si jich všimnete, měli byste kontaktovat odborníka:
- Bolest, svědění nebo pálení, které pociťujete dlouhou dobu;
- Podobné příznaky jsou možné během prvních dnů po zákroku, měly by ale brzy vymizet, pokud tyto příznaky nezmizí, vyhledejte pomoc;
- Dlouhou dobu pozorujete kolem náušnice nepřirozené zarudnutí, zánět;
- nepříjemný zápach z úst také naznačuje, že s piercingem není něco v pořádku;
- Různé výtoky z poškozené oblasti jsou varovným signálem;
- Dlouhou dobu máte zvýšenou teplotu, což může také naznačovat zánět jazyka.
Piercing jazyka vyžaduje pečlivou a pravidelnou péči, musí být neustále sledován, a pokud se objeví jakékoliv nežádoucí příznaky, okamžitě kontaktujte odborníka. Nedoporučuje se provádět léčbu svépomocí, protože si tak můžete ještě více ublížit. Samoléčba může také vést k tomu, že tělo začne odmítat šperky.
Hlavní kontraindikace
Před piercingem byste se měli seznámit s řadou kontraindikací, za kterých je punkce zakázána.
V tomto případě ani nejpečlivější péče nepomůže a projeví se nepříjemné následky.
- Pokud nemáte možnost pravidelně piercing ošetřovat, je postup kontraindikován. Vystavovali byste se tak vysokému riziku infekce, která povede k hnisání a odmítnutí náušnice.
- Přísnou kontraindikací piercingu je také těhotenství.
- Pokud máte problematické zdraví, měli byste se nejprve poradit s lékařem a propíchnutí provádět pouze se souhlasem odborníka.
- Vážným omezením je diabetes mellitus nebo hemofilie.
- Piercing je kontraindikován u autoimunitních onemocnění.
- Alergická reakce na antibiotika představuje také kontraindikaci. V případě zánětlivého procesu bude nutné užívat antibiotika dlouhou dobu.
Piercing jazyka má spoustu příznivců, není divu, protože je to velmi originální a krásná dekorace jazyka. Před rozhodnutím o takovém postupu je důležité podstoupit podrobnou konzultaci s odborníkem, seznámit se se všemi kontraindikacemi a možnými důsledky. A teprve až důkladně zvážíte všechna pro a proti, teprve pak se rozhodněte. Pamatujte, že hlavní je vaše zdraví a bezpečnost, proto je také potřeba přistupovat k výběru piercera velmi moudře.
Vybírejte pouze kvalitní kosmetické přípravky, oslovujte pouze zkušené a důvěryhodné specialisty, řádně se o svůj piercing starejte a užijte si kvalitní piercing jazyka.