Plošný piercing
Mezi mnoha populárními typy modifikací těla je velmi žádaný plošný piercing.
Ze samotného názvu „plošný“ je jasné, že ozdoba se nachází na rovných částech těla, kde nejsou záhyby: hrudní koš, zápěstí, klíční kosti, záda, čelo, lícní kosti, krk. Místa, která jsou málo vystavena pohybu a poranění, jsou nejvhodnější pro plošný piercing. Je však důležité pochopit, že takové otvory se hojí mnohem obtížněji než běžné typy tělových modifikací. Hojení může trvat několik měsíců, po kterých může dojít k odmítnutí náušnice; také se může stát, že piercing vydrží několik týdnů a poté tělo vytlačí náušnici na povrch kůže.
Bohužel, ne každý člověk je předurčen k tomu, aby mu tento typ modifikace dobře zarůstal. Pokud člověk nemá predispozici k takové regeneraci, může se setkat s následujícími důsledky: ozdoba se může posunout ze svého původního místa, tělo odmítne ozdobu a je zde riziko výrazného zjizvení. Pokud však máte neodolatelnou touhu po tomto typu piercingu, buďte připraveni na dlouhý hojící proces, který může trvat až devět měsíců.
Je velmi důležité obracet se pouze na ověřeného a zkušeného piercingového mistra, který má v portfoliu fotografie plošných modifikací před a po zhojení rány. Pokud specialista nemůže takové práce předložit, hledejte jiného mistra. Důležité není jen umění mistra provést piercing, ale také umět správně umístit otvor na vhodnou část těla, aby se piercing rychleji zahojil a dlouho vydržel. Neprovádějte analogie plošné modifikace, které zachytí příliš málo kůže. A také nepoužívejte běžné ozdoby pro tento typ, pro tento typ piercingu existují speciální náušnice. Mistr, který takové věci povoluje, není kvalifikovaným specialistou nebo je mu lhostejné další hojení propíchnutého místa na těle.
Náušnice pro plošnou modifikaci
Při plošném piercingu se používají P-činky, které vzhledem připomínají otevřenou svorku.
Náušnice se skládá z přímé činky, která spojuje dvě boční nožičky. Obvykle jsou nožičky náušnice umístěny kolmo k čince, ale existují také náušnice s jinými úhly. Samotná přímá činka je umístěna pod kůží, zatímco nožičky vycházejí ven kolmo ke kůži. To snižuje tlak na kůži a eliminuje riziko podráždění během hojení. Na nožičky se nasazují nástavce, které zabraňují propadnutí ozdoby do kůže.
Při výběru náušnice pro tento typ piercingu je třeba přistupovat velmi vážně. Délka činky musí být taková, aby plně obepínala kůži na obou stranách, nožičky by měly vyčnívat asi 1 mm ven a nástavce by neměly tlačit na kůži ani se propadnout pod kožní povrch. Důležité je zaměřit se na následující body:
- Po nasazení náušnice musí nástavce těsně přiléhat ke kůži. Pokud nástavce vyčnívají, znamená to, že základna byla nesprávně zvolena. V tomto případě se vyčnívání postupem času ještě zvětší, což může snadno vyvolat odmítnutí náušnice.
- Nástavce by měly být ploché. Čím větší je výška, tím častěji se ozdoba bude zachytávat o oblečení, což také může vést k odmítnutí.
- Pokud je piercing proveden na obličeji, průměr nástavců by měl být nejméně tři milimetry, na těle nejméně čtyři milimetry. Při malém průměru se může pod nástavce hromadit špína nebo se mohou snadno propadnout pod kožní povrch.
- Důležité je vybrat činku s vhodnými nástavci, protože se našroubovávají na závit a není jasné, jaký bude úhel jejich upevnění.
Provedení plošného piercingu
Při provádění plošného piercingu používá mistr často punch.
Jedná se o speciální nástroj v medicíně, pomocí kterého se odebírají vzorky tkáně pro biopsii. Nástroj se skládá z plastové rukojeti, která drží ostrou čepel tvořící kulaté otvory. Pokud jehla jednoduše propíchne kůži, tento nástroj vyřízne malý kousek kůže.
Jak se připravuje kanál pro náušnici:
- Punch vytvoří dva průchody pro nožičky náušnice;
- Pomocí elevatoru nebo taperu se odchlípí kůže mezi nožičkami do stejné hloubky;
- Do připraveného kanálu se vloží činka.
Díky správnému kanálu odpovídajícímu náušnici nedochází k tlaku na kůži.
Bolestivost procedury. Pokud jde o pocity, na těle je bolestivost piercingu podobná propíchnutí pupíku, na obličeji je podobná propíchnutí obočí. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že při modifikaci pupíku nebo obočí klient prožívá jeden okamžitý propich, zatímco při plošném piercingu musí vydržet tři fáze: otvory pro nožičky, vytvoření kanálu a zavedení náušnice. Je však třeba poznamenat, že piercing se provádí na kůži zvyklé na různé tření (oblečení, ručník atd.), takže procedura není tak bolestivá, jak by se mohlo zdát na první pohled.
Období hojení
Po proceduře se kanál kolem náušnice formuje po dobu šesti až dvanácti měsíců.
Během prvních týdnů při dotyku a aktivním pohybu bude v místě piercingu cítit nepohodlí. Pokud propíchnuté místo nezpůsobuje nepohodlí, není třeba předčasně radovat, že je kanál zahojen a už není potřeba ošetřovat. Tento typ piercingu je třeba ošetřovat po celou dobu nošení náušnice. Je také třeba poznamenat, že i stálá důkladná péče nemůže vyřešit problém vnějších faktorů, které mohou způsobit odmítnutí náušnice. Plošný piercing lze nazvat krátkodobou ozdobou, která může být s klientem po celý život pouze při velmi pečlivé péči a štěstí.
Změna náušnice. Samostatná výměna náušnice se nedoporučuje. Po úplném zhojení můžete sami odstranit pouze nástavce, ale samotnou činku byste neměli vyjmout z těla. Pokud chcete náušnici opravdu vyměnit, obraťte se na mistra, který vám pomůže náušnici správně a opatrně vyměnit, aniž by poškodil kůži.
Optimální místa pro piercing
Nejvhodnějšími místy pro provádění plošného piercingu jsou části těla jako čelo, klíční kosti, krk, lícní kosti, hrudní koš.
Na těchto místech piercing nejen vypadá originálně, ale také je méně vystaven poranění. Je však také důležité zohlednit návyky klienta, protože pokud je zvyklý nosit šátek nebo šál kolem krku, piercing na tomto místě není vhodný. Nebo bude nutné se tohoto zvyku vzdát.
Podle konstrukce ozdoby lze náušnici umístit na jakoukoli požadovanou část těla, ale ne všechna místa umožňují normální hojení. Výše uvedená místa pro tento typ piercingu nejsou omezující. Klienti nosí plošný piercing také na zádech, břiše, rukou atd. Při výběru místa pro ozdobu je důležité zohlednit své návyky a možnosti.
Klasické tělové modifikace jsou mnohem spolehlivější než plošné. Plošný piercing je velmi obtížné udržovat sterilní a chránit jej před zachycením oblečením, rukama apod. Proto často činka začne migrovat ven z kůže. V takovém případě vaše tělo ozdobu odmítá a je třeba co nejdříve vyhledat piercera. Je velmi důležité řešit problém v jeho počátcích, aby se předešlo nepříjemným následkům, jako jsou záněty a jizvy.
Pokud chcete odstranit ozdobu z plně zhojeného piercingu, je také vhodné obrátit se na odborníka. Piercer vám pomůže ozdobu odstranit tak, aby po ní zůstaly jen minimální stopy.
Omezení po proceduře
Protože není možné plně ochránit piercing před prachem a potem, snažte se co nejvíce chránit propíchnuté místo před vnějším prostředím.
- Je lepší vyhnout se návštěvě sauny, lázní a bazénů po celou dobu hojení. Pokud však chcete navštívit bazén, je důležité dodržovat některé termíny. Návštěva solária je možná až dva týdny po proceduře. Bazén můžete navštívit po čtyřech týdnech, saunu nebo lázeň po šesti týdnech od procedury. Je důležité zakrýt propíchnuté místo náplastí a po návštěvě důkladně ošetřit antiseptikem.
- Během prvních dvou týdnů je vhodné omezit fyzickou aktivitu. Po dvou týdnech, pokud nemůžete bez dlouhodobé návštěvy posilovny, je důležité promyslet každé fyzické cvičení. Pokud cvičení způsobuje nepohodlí ohledně náušnice (zachytává, třením, tlačí atd.), vyhněte se tomuto cvičení po dobu hojení.
- Pokud se na místě piercingu objeví modřina, vyhněte se konzumaci alkoholických a nízkoalkoholických nápojů, kávy a nápojů obsahujících kofein, a také aspirinu. Jakmile modřina zmizí, můžete tyto nápoje postupně znovu zařadit do svého jídelníčku.
- Pokud jste si koupili mast na modřiny, je důležité sledovat, aby se nedostala do propíchnutého místa.
MRT a plošný piercing
Kompletní odstranění ozdoby z těla je možné pouze při plně zhojeném kanálu, ale stále existuje riziko poškození kanálu, proto se obraťte na piercingového mistra.
Pokud odstraníte pouze nástavce, činka nebude překážet tomografu ani vám, pouze bude viditelná na snímku. Nevýhodou je, že na snímku bude vidět jasný obrys činky a může odrážet světlo kolem své formy. Proto je lepší předem konzultovat s lékařem, zda činka nezakrývá oblast potřebnou pro vyšetření.