Split jazyka
Móda modifikací těla má prastaré kořeny.
Pokud měl dříve každý piercing svůj jedinečný význam, dnes piercingový průmysl poskytuje své služby výhradně pro krásu.
Spolu s množstvím různých propíchnutí částí těla přišla do módy úprava jako je rozštěpený jazyk.
Jinými slovy tuto službu lze nazvat rozeklaným jazykem nebo, jak se také říká – hadí jazyk. V chuťovém orgánu se provede centrální řez, který rozdělí jazyk na polovinu. Během procedury nejsou prováděny žádné zvláštní změny, zavádění ani odstraňování. Pokud jsou všechny techniky správně dodržovány, pak služba nezpůsobuje žádné poškození.
Pokud jde o přínos, žádný takový neexistuje. Tato služba úzce souvisí s úpravou těla, která je mezi lidmi po celém světě velmi oblíbená. Nelze však říct, že je jazyk řezán pro konkrétní účel, protože každý si vybírá své vlastní cíle a standardy krásy. Lidé, kteří podstoupili split jazyka, hovoří o této službě pozitivně. Mnozí z nich tvrdí, že mít hadí jazyk v ústech je zábavné, krásné a neobvyklé. Oběmi polovinami jazyka můžete pohybovat různými způsoby, což způsobuje příjemné pocity v ústní dutině.
Rozdělený jazyk vlastně umožňuje ovládání obou polovin chuťového orgánu. Faktem je, že každá polovina má své individuální svaly, což usnadňuje nezávislé ovládání obou polovin. Za zmínku také stojí, že hlavním aspektem je praxe. Ne každému je dána schopnost ovládat obě části orgánu najednou, mnozí se to musí naučit. Tato schopnost je podobná schopnosti pohybovat nosem nebo ušima. Když stojíte před zrcadlem a tvrdě trénujete, můžete dosáhnout dobrých výsledků.
Možné následky
Procedura musí být provedena ve zdravotnickém prostředí v kompletní hygieně zkušeným kvalifikovaným odborníkem.
Specialista Vám nejprve musí poskytnout seznam s popisem všech možných následků a rizik.
Piercer by vás měl také seznámit se všemi kontraindikacemi pro tuto proceduru a poskytnout další doporučení pro péči.
Je nesmírně důležité jít k důvěryhodnému specialistovi, kterým si jste naprosto jisti. Při rozříznutí jazyka je vysoké riziko ztráty krve, protože chuťový orgán je naplněn masou krevních cév. Bez zkušeností a potřebných nástrojů se kontrola nad situací snadno ztratí. V takovém případě je nutné klienta okamžitě hospitalizovat v nemocnici.
Kromě toho existuje možnost poškození mandlí, ale toto riziko vzniká pouze při hlubokém řezu. Zákrok se provádí velmi opatrně, aby nedošlo k zasažení nervů jazyka nebo poškození mandlí a dutiny ústní. Infekce a zjizvení jsou možné, ale jsou extrémně vzácné.
Metody provedení splitu
Chcete-li dosáhnout požadovaného hadího jazyka, existují tři hlavní způsoby:
- Vázání je dlouhá a bolestivá procedura.
- Uprostřed jazyka se provede vpich, do kterého se vloží nit. Dále je nit pevně svázána, zatímco je položena na samé špičce jazyka. Při pevném zatažení se nit nebo vlasec zařízne do chuťového orgánu, čímž jej přeřízne na polovinu. Hlavním bodem je pravidelné utahování nitě, aby byl řez proveden rovnoměrně. Tato možnost rozdělení je velmi bolestivá dokonce i po určité době a sama procedura trvá dlouho. Málokdo takové sezení vydrží až do konce, většinou klient v polovině odvedené práce odmítne pokračovat. Hlavním následkem této metody je otok mandlí.
- Skalpel.
- Již ze samotného názvu je zřejmé, že se zákrok provádí pomocí skalpelu, který se používá k řezání jazyka. Při této možnosti často dochází ke krvácení, které ne každý specialista dokáže zastavit a kontrolovat. Specialisté obvykle používají dvě metody kontroly krve: bylinné a chemické. Jde o preparáty, které dokážou snížit krevní tlak, zvýšit srážlivost krve a příznivě ovlivnit proces hojení.
- Další metoda s použitím skalpelu je poměrně stará, v moderním světě se používá jen zřídka.
- Pomocí dlouhé svorky je jazyk fixován v místě rozřírnutí po dobu čtyřiceti pěti minut. Během této doby se úsek budoucího řezu stlačí na požadovanou tloušťku. Podél této tenké linie se vytvoří řez. Díky této možnosti je krvácení minimalizováno.
- Laser.
- Laserové sezení trvá asi patnáct minut. Nejprve se aplikuje anestezie, poté odborník nainstaluje laser shora k jazyku. Tkáň je stahována tak dlouho, dokud se jazyk neprořízne. Při této metodě není pozorováno žádné krvácení, snad jen v místě vpichu, kde nedochází k vypalování tkáně laserem.
- Mnoho odborníků doporučuje před rozštěpením jazyka provést piercing jazyka o velkém průměru.
- Při propíchnutí piercer vytvoří díru skalpelem a vloží do ní šperk. Po měsíci můžete začít s rozštěpením.
Zastavení srůstání
Abychom se vyhnuli zahojení řezu, je nutné ponechat separaci otevřenou.
K tomu se dobře hodí hemostatická houba, která se zavede do řezu.
Tato procedura musí být prováděna neustále, protože k hojení v ústní dutině dochází velmi rychle. Kromě prvního období hojení, kdy je srůstání pravidelné, se pozoruje i celoročně ale ne tak výrazně.
Mnoho odborníků tvrdí, že dřívější zahojený piercing jazyka funguje jako kotva, která zabraňuje srůstu polovin jazyka. Kolem piercingu se totiž tvoří tvrdá tkáň, která sama od sebe nesrůstá. Tato tkáň zabrání srůstu rozštěpu.
Kauterizace a šití splitu
Pro kontrolu uvolňování krve provádějí specialisté buď kauterizaci rány, nebo její šití.
Porovnáme-li oba postupy, ukazuje se šití jazyka jako spolehlivější. Šití umožňuje udělat obě části jazyka kulatější, což vypadá přirozeněji.
Při tomto postupu se navíc do rány dostane mnohem méně částeček potravy, které mohou později způsobit zánětlivý proces nebo hnití. Odborníci důrazně doporučují obšít řez po skalpelování.
Proces šití je velmi bolestivý i pro osoby s vysokým prahem bolesti, které snáze snášejí bolest. Za zmínku také stojí, že šicí sezení trvá velmi dlouhou dobu, během níž může klient bez anestezie zažít anafylaktický šok a ztratit vědomí. Proto je velmi důležité zajistit, aby anestezii provedl odborník.
Doba hojení a pravidla péče
Doba hojení trvá asi měsíc.
Po dvou týdnech nastává prvotní stažení rány, během kterého může člověk jíst a mluvit téměř normálně. Úplné zhojení trvá asi měsíc při správné a pravidelné léčbě.
Doporučení pro péči:
- Po zákroku se do řezu vloží hemostatická houba, která se nosí asi dva týdny.
- Po každém jídle, lehké svačině nebo pití čaje ošetřete poškozené místo Chlorhexidinem, vhodný je i Miramistin.
- Houbička musí být vyměněna alespoň dvakrát denně, nejlépe po každém ošetření splitu.
- Během prvního období nejezte kořeněná, slaná, sladká, horká nebo kyselá jídla.
- Omezte konzumaci alkoholických nápojů až do úplného vyléčení.
- Ovlivňuje rozdělený jazyk dikci?
- Rozdělený jazyk nemá na řeč velký vliv.
Nejběžnějšími případy jsou slabé šišlání a tlumené zvuky „t“, „d“. Ale takové drobné vady si zpravidla málokdo všimne. Výrazné šišlání lze pozorovat pouze při velmi hlubokém splitu jazyka.
Nejobtížnější období pro řeč nastává až v období rehabilitace po provedení splitu. Po úplném zahojení řezu úplně se řeč obnovoví.
Jak split ovlivňuje chuťové pohárky?
Při kvalitním provedení splitu jazyka zpravidla nedochází k poškození nervů.
Ke změně chuťových pohárků by tedy nemělo dojít, protože jejich regenerace je celkem rychlá. Umístění receptorů během splitu zůstává nezměněno, stejně jako umístění nervů. Odborníci ujišťují, že chuťové vjemy zůstávají nezměněny.
Nebojte se experimentovat se svým vzhledem, staňte se výraznější, zdůrazněte svou jedinečnost. Hlavní je najít kvalifikovaného odborníka, který Vám pomůže upravit Vaše tělo.