Piercing spodního rtu
Již více než tisíciletí jsou lidstvu známé rozmanité druhy piercingu.
A pokud jsou náušnice v uších natolik běžné, že jsou zřídka schopny přitáhnout pozornost ostatních, pak to jsou právě efektní šperky na obličeji v oblasti spodního rtu, které v žádném případě nezůstanou bez povšimnutí. Jaké typy piercingu spodního rtu jsou dnes obzvláště populární? Co vše je nutné vědět o specifikách procedury a výběru šperků?
Typy piercingu spodního rtu
K nejoblíbenějším typům piercingu spodního rtu momentálně patří:
- Medusa spodní – propíchnutí se provádí pod spodním rtem, přesně ve středu;
- Labret – asymetrické propíchnutí, blíže k jednomu z koutků úst;
- Vertikální – vertikální propíchnutí spodního rtu;
- Horizontální – propíchnutí provedené v horizontálním směru;
- Spider Bites – dva vpichy vedle sebe blíže k levému nebo pravému koutku úst.
Nenajdeme příliš mnoho typů, i tak si ale můžete vybrat obzvláště efektní variantu, která může zvýraznit vaši individualitu. Je důležité si uvědomit, že i přes absenci velkých krevních cév v oblasti dolního rtu a brady jsou některé vpichy poměrně bolestivým zákrokem. Čerstvá propíchnutí mohou navíc poměrně silně krvácet.
Specialisté na akupunkturu jsou přesvědčeni, že právě v této oblasti obličeje je lokalizováno mnoho biologicky aktivních bodů, jejichž neustálá stimulace nemusí mít nejlepší vliv na vaše zdraví. Proto je velmi důležité pečlivě vybrat studio a piercera, který bude realizovat váš požadavek co nejbezpečněji a bude se snažit minimalizovat míru nepohodlí pro klienta.
Jak se to provádí?
Než půjdete do salonu nebo studia, kde si necháte udělat piercing, je důležité vyčistit si zuby a důkladně si vypláchnout ústa, abyste co nejdůkladněji odstranili zbytky jídla. Jakmile by se dostaly do čerstvé rány, mohly by vést k hnisání a vleklému zánětlivému procesu.
Procedura piercingu spodního rtu se provádí v následujícím pořadí:
- Klient zaujme pohodlnou pozici.
- Piercer anestetizuje tkáň v místě, kde bude propíchnutí provedeno. Někdy tento krok není nutný nebo jej klient odmítne.
- Místo vpichu se vydezinfikuje.
- Ret se upevnní svorkou.
- Pomocí speciální jehly provede piercer propíchnutí, vloží do vpichu náušnici, kterou pevně zajistí sponou nebo svorkou.
- Místo vpichu přelepí náplastí.
V této fázi je práce piercera dokončena a klient se může vrátit domů. Bolest a nepohodlí jsou obvykle přítomny ne déle než dva týdny. Tento ukazatel je ale individuální – závisí na intenzitě regenerace, rychlosti hojení ran a prahu bolesti klienta.
Doporučujeme ošetřovat piercing spodního rtu alespoň dvakrát denně během následujících čtyř týdnů. Některé typy piercingu však vyžadují delší hojení. Například o vertikální a horizontální typ je nutné pečovat po dobu tří měsíců. Optimální výběr antiseptických prostředků pro ošetření rány, stejně jako způsoby čištění náušnice, vám určitě poradí odborník, který piercing provede.
Kromě toho asi měsíc po zákroku doporučujeme:
- Vyvarovat se potravin, které dráždí ránu – na chvíli se budete muset vzdát slaných, kyselých, kořeněných a horkých jídel;
- Při jídle dávat pozor, aby nedošlo k dalšímu poranění sliznice;
- Užívat komplex vitamínů B, které podporují regeneraci tkání a posilují obranné procesy těla.
Odstraňování šperků a dotýkání se místa vpichu rukama, pokud to není nutné, je přísně zakázáno! Po proceduře budete muset dočasně zapomenout na návštěvu páry nebo sauny, koupání v moři nebo jiných otevřených vodních plochách.
Dalším neméně důležitým aspektem jsou možné alergické reakce. K alergenům může patřit i lokální anestetikum, které piercer plánuje použít k umrtvení procedury. Anestetikum může být v aerosolu, v určitých případech ho ale specialista aplikuje invazivně a vstřikuje anestetický roztok pod kůži.
Výběr šperku
Při výběru náušnice pro piercing spodního rtu hraje velký význam materiál, ze kterého je vyrobena. Je velmi důležité vyhýbat se slitinám, které obsahují potenciální alergeny.
Jako nejlepší varianty odborníci považují výrobky:
- Z ušlechtilých kovů – mnohem méně oxidují a jsou nejbezpečnější;
- Z lékařských slitin – ze stejných důvodů;
- Z bioplastu – lze jej použít jako dočasnou dekoraci, která se po úplném zahojení rány odstraní.
Šperky je možné zakoupit přímo ve studiu nebo salonu, kde absolvujete proceduru. V tomto případě vám váš piercer poradí, jaký typ a velikost náušnic pro vás bude nejoptimálnější. Nové šperky je nutné před vložením do vpichu za sucha sterilizovat v autoklávu.
Pro koho existuje kontraindikace?
Piercing spodního rtu mohou provádět osoby, které dosáhly plnoletosti a netrpí infekčními chorobami.
Odpovědný piercer neprovede propíchnutí:
- Těhotné ženě a kojící matce – jakákoli bolest je pro tělo nežádoucím stresem;
- V akutní fázi herpesu;
- V případě alergie na lokální anestetika;
- Při dermatologických onemocněních – lupénce, ekzému, dermatitidě;
- Lidem s cukrovkou – kvůli špatnému hojení ran;
- Při problémech se srážlivostí krve.
Aby piercing spodního rtu vypadal esteticky a hlavně nevedl k nežádoucím problémům a komplikacím, je důležité vybrat piercera velmi pečlivě. Naše studio nabízí širokou škálu piercingových procedur, které jsou prováděny za přísného dodržování hygienických a sanitárních norem. Pracují zde zkušení specialisté, kteří svou práci dělají dobře a určitě vám pomohou s užitečnými doporučeními pro péči o váš piercing a výběru šperků.