Kód tetovacího umělce
Když se někdo obrací na tetovací salon, spoléhá na profesionalitu a svědomitost odborníka.
To ale nejsou všechny vlastnosti, které by tatér měl mít. Existuje také tzv. mistrovský kodex, nepsaný, nevyřčený, ale bezpodmínečně dodržovaný každým, kdo se tomuto druhu činnosti věnuje.
Jaká pravidla si
tatér stanoví?
Prvním a nejdůležitějším pravidlem, kterým se tatéř řídí, je informovat klienta:
- O zvláštnostech procesu tetování;
- O rizicích a možných důsledcích;
- O technice malování obrazu na těle.
Teprve poté, co se klient seznámí se všemi nuancemi, lze vyjednat poskytování služby. Čím více podrobností se klient dozví, tím vědomější bude jeho rozhodnutí. A to je hlavní úkol tatéra – dovést člověka, který se chce nechat tetovat, ke smysluplnému rozhodnutí.
Když je návštěvník salonu „upozorněn a seznámen“, odpovědnost za výběr motivu a samotné tetování nesou oba – klient a specialista. Při konzultaci se proto vytváří dialog, umožňující zvolit optimální řešení.
Důležité: Pokud mistr z prvního setkání zcela souhlasí s kterýmkoli z vašich přání a tvrdí, že je to „vaše volba“, pak je jasné, že specialista nemá zájem o vynikající výsledek, zcela se zříká odpovědnosti a hodí ji na vás. Dobře si přemýšlejte, než svěříte takovému tatérovi upravit vaše tělo.
Profesionálové nedoporučují výběr vzoru a obecně tetování po spontánní touze. Pokud existují byť jen nepatrné pochybnosti, je lepší projekt na nějakou dobu odložit, přehodnotit impuls. Pokud touha přetrvává za týden nebo dva, můžete se domluvit s tatérem.
Tvorba motivu
Móda pro umělecké tetování vedla k tomu, že se na internetu objevilo obrovské množství motivů.
Mnoho potenciálních klientů salonu si je vytiskne a přijde za mistrem s žádostí o realizaci "právě tohoto obrázku". Ani jeden profesionál nebude dělat tetování podle náčrtu někoho jiného.
To je způsobeno několika důvody najednou.
- Za prvé každý obraz má svého autora, takže použití takové skice je ve skutečnosti krádež.
- Za druhé, zkušení mistři tetování "nešablonují" motivy a snaží se ve své práci vyhnout opakováním.
- I vlastní skicu specialista upravuje pro každého klienta. Katalogy slouží klientům pouze jako vodítko ve stylech, směrech, možnostech tohoto druhu umění.
Symboly, znaky, barvy
Většina tatérů z etických důvodů odmítá tetování, které obsahuje:
- Nacistické symboly;
- Prvky krutosti, rasismu;
- Mystické, satanské znaky;
- Náboženské motivy (krucifixy, svaté obrázky);
- Detaily, které mají z hlediska energie destruktivní prvky.
To je způsobeno osobními morálními zásadami a také skutečností, že tatéři věří, že obrázek na těle v budoucnu zanechá stopy na osudu nositele. Například žádný specialista neudělá hieroglyf znamenající „zlo“ nebo „smrt“.
Také nelhostejní mistři nedělají tetování, pokud se detaily nebo barvy neshodují. V tomto případě může specialista nabídnout vlastní řešení nebo upravenou verzi motivu.
Věk klienta
Profesionální tatér nikdy nebude dělat tetování dítěti.
I když jsou přítomni jeho rodiče. Tetování lze udělat jen mladistvým od 15 let a pouze se souhlasem zákonného zástupce. Zároveň je třeba pečlivě vybrat motiv. Před dětským tetováním mistr upozorní klienta a jeho zástupce, že obrázek zůstane na kůži po celý život.
Psychický, emoční,
fyzický stav klienta
Zkušení významní mistři odmítají dělat tetování lidem pod vlivem drog nebo alkoholu.
Rovněž tetování se neprovádí, pokud má návštěvník zjevné známky duševní choroby, je přebuzený, rozrušený, emočně nevyrovnaný.
Výuka nekladné meze
A ještě jedno pravidlo, o kterém nelze mlčet.
Každý sebeúctyhodný mistr se snaží neustále rozvíjet, pomáhat kolegům, zlepšovat úroveň služeb ve svém oboru a popularizovat profesionální standardy. Bez toho rozvoj tetovacího průmyslu prostě není možný.