Mýty o tetování: Organické a syntetické pigmenty
Poměrně často se v nepříliš uznávaných publikacích dočtete, že barviva používaná k tetování obsahují škodlivé látky, které pronikají kůží a způsobují otravu organismu, rozvoj těžkých stavů a nevyléčitelných nemocí.
No jo, kdysi dávno se jako pigment na tetování používal popel, pasta z kuličkového pera, inkoust. Ale to bylo v době, kdy o tetování projevovali zájem pouze zástupci kriminálního světa. Od doby kdy umělecké tetování pevně vstoupilo do života moderní, docela prosperující a zákony dodržující společnosti, se mnohé změnilo. Dnes celé koncerny s moderními laboratořemi pracují na tvorbě kompozic pro tetovací průmysl. Vytvářejí syntetická a organická barviva. Promluvíme se o těchto produktech.
Co je součástí tetovacího pigmentu?
Jakákoli kompozice pro tetování se skládá z barviva a pojivové látky - základny.
Základnou je směs látek, které určují vlastnosti konečného produktu. Základna obsahuje:
- Destilovanou vodu;
- Alkohol, který hraje roli konzervační látky;
- Zahušťovadla, která vážou částice pigmentu.
Co se týče barviva, jedná se o jemný prášek, který se do základny přidává ve výrobně v určitých poměrech. Barvicí prášek může být organického nebo anorganického původu. Při použití minerálních barviv může výrobce mluvit o organickém složení pigmentu.
Druhy barviv
Tím se dostáváme k hlavnímu tématu článku.
Jaký je rozdíl mezi organickými a syntetickými pigmenty?
- Organické barvivo.
- Vytvořeno z minerálních prášků a přírodních složek (výtažky, extrakty). Není možné jednoznačně říci, že takové kompozice jsou bezpečné. Jedovatých látek je v přírodě víc než dost. A stupeň vlivu tohoto nebo jiného složení na lidské tělo je určen stupněm odstranění toxických látek ve výrobě. Pokud jde o provozní vlastnosti, zkušení mistři říkají: organické pigmenty jsou odolnější vůči vyblednutí než jejich anorganické protějšky.
- Anorganická barviva.
- Vyrobena ze syntetických složek. Hlavním rysem takových kompozic je, že každá z nich byla získána empiricky, vyčištěna a smíchána podle určitého vzorce. Zvláštností takových kompozic je, že se obtížněji odstraňují, protože jsou vysoce odolné. A také se skládají z většího množství složek, takže riziko, že takové barvivo způsobí alergie, je mnohem vyšší než při použití organického pigmentu. Ale jen kvůli tomuhle.
Odkud se berou mýty o nebezpečí tetovacích pigmentů?
Zkušení mistři v profesionálních studiích pracují s hotovými, certifikovanými kompozicemi.
A někteří domácí tatéři, kteří chtějí ušetřit peníze, si tetovací pigmenty míchají sami. Poměrně často se doma jako rozpouštědlo používají toxické formaldehydy a nemrznoucí směsi. Proto použití takových pigmentů způsobuje komplikace. Jedna nebo dvě neúspěšná fakta o použití takových látek a rodí se další mýtus o nebezpečí tetování jako takového. To je líto.
Je tetovací barva škodlivá nebo ne?
Důležité: v tomto odstavci mluvíme o osvědčených továrních kompozicích.
Organické i anorganické pigmenty jsou inertní. To je zvláštnost certifikovaných kompozic. Nevstupují do dalších chemických reakcí, proto jsou zcela bezpečné. Riziko existuje pouze v případě, že má návštěvník salonu alergii na některou ze složek pigmentu.
Stačí si prostudovat složení na obalu, abyste pochopili, zda může dojít k alergické reakci. Pokud se klient chce zcela chránit, může mistr provést test nanesením malého množství pigmentu na kůži návštěvníka (právě na kůži, nikoliv do vnitř). Pokud se do 12 hodin na kůži neobjeví známky alergie, pak je složení pro člověka bezpečné.
Závěrem
- Jsou pigmenty bezpečné?
- Certifikované kompozice jsou absolutně bezpečné!
- Způsobují alergie?
- U konkrétního klienta se může objevit alergie na konkrétní složku. O tendencích k reakcím by měl vědět sám člověk a mistr je povinen před zahájením procedury návštěvníka upozornit na rizika.
- Levné barvy vlastní výroby.
- Rozhodně proti! Mistři jsou proti, jelikož certifikovaní výrobci již vše udělali a vyzkoušeli.
- Která barva je nejlepší?
- Tato, která je vhodná pro určitý typ práce (tetování, permanentní make-up) a pouze od důvěryhodného dodavatele.