Tetování - návrhy Haida - VeAn Czech
Haida
7 akciových nabídky
od VeAn Tattoo!
Získej SVOJÍ slevu!

Tetování - návrhy Haida

Tetování Haida, jehož význam je velmi rozmanitý a zajímavý, se těší obrovské popularitě mezi milovníky tetování po celém světě.

O historii tohoto jedinečného směru, stejně jako o tom, jak správně vybrat návrh a místo pro jeho aplikaci, se dozvíte v tomto článku.

Tetování Haida získala své jméno od národa, který tento styl vynalezl. Lidé Haida žijí na území Severní Ameriky. Před kolonizací Ameriky žil kmen Haida na malém ostrově a čítal asi 15 tisíc lidí. Dnes můžete potkat příslušníky kmene na ostrově Haida Gwaii, na Aljašce a v Britské Kolumbii. Bohužel, dnes je kmen výrazně zmenšený: počet lidí činí přibližně 3 tisíce osob.

Tetování u kmene Haida nesla hluboký sakrální význam. Aplikovat je bylo možné pouze na počest nějakých svátků nebo po iniciaci. Zajímavou je tradice lidu Haida dělat tetování v den uctívání zesnulých předků, který se nazývá "den darování". Na svátku náčelník kmene obdarovával své hosty cennými dary, dětem propichovali uši a na jejich těla nanášeli rituální ochranná tetování. Přitom místo pro aplikaci tetování záviselo na pohlaví dítěte. Chlapcům byly obrazy vytvářeny především na hrudi a na zádech, dívkám pak vzory zdobily ruce. Obvykle tetování ztělesňovalo symbol klánu nebo totemové zvíře, například delfína, orla nebo medvěda. Mimochodem, moderní tetování Haida se téměř neliší od těch, které byly vytvářeny před mnoha staletími: tradice starých tetovacích mistrů se divem dochovaly dodnes.

tetování návrhy Haida
tetování návrhy Haida
tetování návrhy Haida

Zvláštnosti barevných kombinací

V tetováních Haida převažují čtyři barvy:

  • Modrá, symbolizující nebeskou výšku;
  • Červená, symbolizující krev;
  • Černá, používaná pro zobrazení země;
  • Zelený odstín trávy a listů.Tetování ve stylu Haida mají jedinečný vzhled, který je odlišuje od tetování provedených v jiných žánrech. Všechny linie obrazu by měly být dostatečně hladké, ostré úhly se téměř nevyskytují. Linie musí být velmi přesné a rovné, proto se s aplikací takového tetování může vypořádat pouze zkušený tatér, i když vzory mohou vypadat jednoduše a primitivně. Věří se, že tetování ve stylu Haida by mělo vypadat dobře z jakékoli vzdálenosti, proto by nemělo být příliš malé.

tetování návrhy Haida
tetování návrhy Haida

Nápady pro tetování

Tetování Haida ohromují svou rozmanitostí.

Přestože mistr může použít pouze čtyři odstíny, lze dosáhnout nádherné, dokončené kompozice. Ve stylu Haida lze provést mnoho motivů. Obrovskou popularitou se těší stylizované krajiny, které připomínají složité geometrické vzory. Také si můžete vybrat jako motiv nějaké zvíře, například papouška, kosatku nebo medvěda.

Tetování ve stylu Haida může být umístěno na libovolných částech těla. Obrovskou popularitou se těší rukávy, tedy tetování na celou ruku, která jsou provedena v tomto jedinečném etnickém stylu. Často muži aplikují tetování na hrudník nebo na záda. Dívky upřednostňují menší tetování, která mohou zdobit lýtka nebo předloktí.

Je důležité správně vybrat obraz pro danou část těla. Dobré tetování by mělo zdůraznit reliéf svalstva a vypadat dobře za jakýchkoli podmínek, které člověk přijímá.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte nás.
Pozor! Pozor! Článek byl napsán novináři a má informativní charakter. Všechny obrázky jsou ilustrativní a byly vybrány k názornému doplnění textového materiálu. Pokud jste našli chybu nebo nesouhlasíte s obsahem, prosím, informujte nás na contentvean@gmail.com
KONTAKTUJTE NÁS

Používáme soubory cookie k vylepšení vašeho prohlížení, zobrazování personalizované reklamy nebo obsahu a také k analýze našeho provozu. Kliknutím na „Přijmout“ souhlasíte s používáním souborů cookie.